Istebna i okolice

Beskid Śląski, czyli Żywiec, Istebna i okolice, to region o wielu walorach przyrodniczych. Doceniają je zwłaszcza miłośnicy górskich, pieszych wycieczek, bo szlaków turystycznych jest tu pod dostatkiem. Natomiast zimą, przyjeżdżają tu fani białego szaleństwa i jeżdżą na nartach na stokach w Koniakowie lub w Wiśle. Trudno się dziwić, że wielu turystów decyduje się na urlop właśnie tutaj. Sprawdź, czemu warto do nas przyjechać i spędzić w Szarotce choć jeden weekend. 🙂 

Gdzie na szlak?

Nas nie musicie namawiać, aby spakować plecak i ruszyć w góry. Tak naprawdę, to gdyby nie Szarotka, to spędzalibyśmy na szlaku każdą chwilę. Beskid Śląski jest o tyle atrakcyjnym pasmem, że nie wymaga profesjonalnego przygotowania. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na umiejętności. Co więcej, nawet wędrując nietrudną trasą, można podziwiać naprawdę malownicze krajobrazy. Z Istebnej prowadzi kilka szlaków, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wycieczek. Całodzienna wyprawa na Kiczory prowadzi na zachód zielonym szlakiem, który zaczyna się kilkaset metrów od naszej posesji. Polecamy zatrzymać się na posiłek lub goracą kawę w Schronisku PTTK na Stożku, a potem zejść do Wisły. Jeśli natomiast skierujecie się zielonym szlakiem na wschód, to dotrzecie na słynną Baranią Górę. Przy dobrej widoczności, panorama ze szczytu obejmuje nawet Tatry. Żólty szlak odbija na północ i będzie dobrym pomysłem na rozchodzenie. Z Kubalonki będziecie mogli podziwiać widok na Jezioro Czerniańskie. 

istebna atrakcje i okolice

Istebna i okolice - co warto zobaczyć?

Gdy po górskich wyprawach nie będziecie mieli sił, to koniecznie rozchodźcie zmęczenie i pospacerujcie po Istebnej. Warto zajrzeć do Izby Regionalnej „Chata Kawuloka”, gdzie zachowały się sprzęty gospodarstwa domowego z XIX wieku. Jest to zabytkowa chata, której wystrój jest teraz ekspozycją muzeum etnograficznego. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej, a nowy właściciel z entuzjazmem opowiada o historii lokalnej społeczności. Będąc przy zabytkach drewnianych, polecamy zajrzeć do Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża. Lubimy tam chodzić na wieczorne msze, bo klimat w środku jest niesamowity. Rodzinom z dziećmi polecamy natomiast park wodny Kompleks Zagroń lub Park Linowy Basecamp Istebna. 

Jesteśmy pewni, że bez względu na pogodę, będziecie mieli co robić nocując w Istebnej!

istebna szlaki